Wentylacja z odzyskiem ciepła – sposób na oszczędzanie energii

Architektura
Wentylacja z odzyskiem ciepła – sposób na oszczędzanie energii
222

Views

Ciepło lubi uciekać z naszego domu różnymi drogami – przez nieszczelne okna czy nieocieplony dach oraz ściany. Głowisz się nad tym, jak zmniejszyć koszty ogrzewania? Oto rozwiązanie, które Ci w tym pomoże.

Wiele osób stara się jak może, by zatrzymać w domach czy mieszkaniach cenną energię cieplną – izolują okna uszczelkami bądź sylikonem w tubkach, wymieniają okna na nowsze, energooszczędne modele PCV, starają się utrzymywać w pomieszczeniach stałą temperaturę, nie zastawiają urządzeń grzewczych czy wreszcie ocieplają cały budynek za pomocą folii termoizolacyjnej albo styropianu.

Niestety, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w tak szczelnym, wręcz hermetycznym domu stosowana do tej pory wentylacja grawitacyjna po prostu się nie sprawdza. Efekt? Bardzo niekorzystny dla naszego zdrowia mikroklimat, które powoduje, że domownicy są senni, zmęczeni czy mają problemy z koncentracją. W dodatku w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci (kuchnia, łazienka) osadza się pleśń.

Dlatego też specjaliści radzą, by w budynku zamontować wentylację mechaniczną (nawiewno-wywiewną), wyposażoną w funkcję odzysku ciepła. Centrala wentylacyjna (tzw. rekuperator) posiada wentylator wyciągowy (który usuwa kanałami wywiewnymi zużyte powietrze z pomieszczenia) oraz nadmuchowy (który dla odmiany wtłacza świeże powietrze z zewnątrz do środka).

Zamontowano w nim również wymiennik, który odzyskuje ciepło z usuwanego powietrza i ogrzewa nim powietrze, które wpada do budynku. Innym istotnym elementem tego rodzaju wentylacji są anemostaty, odpowiedzialne za stałą regulację ilości powietrza wtłaczanego oraz usuwanego.

Tym samym wentylacja mechaniczna posiada wiele zalet:

– wentylacja działa niezależnie od panujących na zewnątrz budynku warunków atmosferycznych,
– można w niej regulować np. prędkości obrotowych wentylatorów,
– skutecznie walczy z pleśnią i szkodliwymi drobnoustrojami,
– na ścianach nie osadza się wilgoć,
– odzyskiwanie ciepła skutkuje obniżeniem rachunków za ogrzewanie.

Nasze pozostałe artykuły tematyczne o budownictwie:

Review Overview
User Rating:
0/5
(105 votes)