GPS – krótki poradnik kupującego

Budownictwo i Remonty
GPS – krótki poradnik kupującego
7

Views

GPS – krótki poradnik kupującego

Wybór odpowiedniego urządzenia GPS nie należy do łatwych. Głównie spowodowane jest to skomplikowanymi parametrami GPS. Jednak nie tylko. Niemniej jednak można wyróżnić pewne podstawowe punkty, które na pewno będą pomocne podczas zakupu urządzenia.

Po pierwsze musisz zastanowić się do czego będzie potrzebny Ci GPS. Każde zastosowanie, to z reguły inny rodzaj urządzenia. Odbiorniki turystyczne zdecydowanie różnią się od np. nawigacji GPS stosowanej w samochodzie czy motocyklu, nie mówiąc już o wielu specjalistycznych zastosowaniach, które wymagają zupełnie innych urządzeń. Przykładem bardzo specjalistycznego wykorzystania GPS może być geodezja. Urządzenia te są również zdecydowanie droższe niż te stosowane np. w turystyce. Cena urządzeń GPS stosowanych w geodezji może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych!

Następnie musisz określić przedział cenowy dla swojego GPS. Najtańsze urządzenia to kwota około 350 – 400 zł. Są to jednak urządzenia, które polecane są osobom sporadycznie korzystającymi z technologii GPS. Jeżeli np. dużo podróżujesz, to powinieneś rozejrzeć się za urządzeniami, których cena oscyluje wokół 1000 zł. Osobną kwestią są specjalistyczne urządzenia. Tutaj należy bardzo dokładnie zapoznać się z możliwościami poszczególnych odbiorników.

Kolejna rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić naszą uwagę nie jest tak do końca związana z odbiornikiem GPS, a mapą cyfrową. Dokładniej mam tutaj na myśli ilość POI. POI to tzw. punkty użyteczności publicznej, czyli miejsca typu stacje benzynowe, szpitale, sklepy czy bankomaty. Oczywiste jest, że im jest ich więcej tym lepiej.

Niektóre urządzenia GPS – dokładniej jest to cecha mapy cyfrowej – mają możliwość powiadamiania o natężeniu ruchu. Jeżeli na trasie, którą jedziemy (dotyczy nawigacji samochodowej) natężenie ruchu jest zbyt duże, lub istnieją jakieś inne utrudnienia (np. korki uliczne), które mogą opóźnić naszą podróż to jesteśmy kierowani przez GPS inną drogą. Trzeba tutaj zaznaczyć, że z reguły jest to usługa płatna!

GPS to nie tylko możliwość wyznaczania pozycji. Wiele urządzeń tego typu posiada również wiele dodatkowych możliwości. Przykładem może być tutaj port Bluetooth. Umożliwia on np. bezprzewodowe podłączenie słuchawek. Ciekawą funkcją urządzeń GPS jest również możliwość oglądania filmów (np. w formacie MP4), słuchania muzyki (np. w formacie mp3) lub przeglądania zdjęć.

Nasze pozostałe artykuły tematyczne o budownictwie:

Review Overview
User Rating:
0/5
(19 votes)